Anna Mustalahti: Ryhmäpuheenvuoro valtuustossa 21.9.2026

Julkaistu

Kategoria

Arvoisa puheenjohtaja, valtuutetut, viranhaltijat sekä muut kokousta seuraavat,

Tässä päätöksessä vihreää valtuustoryhmää mietityttää erityisesti sen ajoitus.

Emme aio tehdä tähän asiaan vastaesitystä, emmekä missään nimessä vastusta Virkkalan uuden päiväkodin rakentamista. Päiväkotia on odotettu pitkään, ja tässä vaiheessa hanke on jo niin pitkällä, että emme näe järkevänä sen pysäyttämistä tai peruuttamista. Haluamme kuitenkin nostaa esiin tämän päätöksen ajoituksen suhteessa Lohjalla parhaillaan käynnissä olevaan palveluverkkoselvitykseen.

Tällä hetkellä Lohjalla tarkastellaan laajasti sivistystoimen palveluverkkoa, mukaan lukien koulujen ja päiväkotien tulevaisuus. Selvityksellä voi olla merkittäviä vaikutuksia siihen, missä Lohjalla tulevaisuudessa koulut ja päiväkodit sijaitsevat ja millaisiksi kokonaisuuksiksi niitä rakennetaan.

Virkkalan uudella päiväkodilla on suuri merkitys Virkkalan vetovoimaisuustekijänä. Palvelut alueen väestölle tulee suunnitella ja rakentaa siten, että ne palvelevat asukkaita mahdollisimman laajasti ja monipuolisesti. On tärkeää säilyttää Virkkala elinvoimaisena alueena ja tarjota lapsiperheille hyvät päiväkoti- ja koulupalvelut ilman huolta, että ne karkaisivat pitkien välimatkojen päähän. Siksi meitä harmittaakin, että tämä merkittävä, lähes 6,5 miljoonan euron päiväkotihanke etenee juuri nyt ikään kuin erillään tästä laajemmasta palveluverkon tarkastelusta.

Jos Virkkalan päiväkodin rakentamista ei olisi vielä viety näin pitkälle, olisi sen sijoittumista ja vaikutuksia voitu tarkastella nyt tässä palveluverkkosuunnitelmassa osana Virkkalan alueen kaikkia palveluita. Samalla olisi voitu pohtia erilaisia vaihtoehtoja ja kokonaisuuksia. Esimerkiksi Ristin koulun tulevaisuus on tällä hetkellä epävarma. Yhtenä vaihtoehtona olisi voitu tarkastella esimerkiksi sitä, olisiko uuden päiväkodin ja koulun yhdistäminen samaan kokonaisuuteen voinut vahvistaa alueen palveluita ja samalla luoda uudenlaisia mahdollisuuksia Ristin koulun toiminnan jatkumiselle.

Emme sano, että juuri tämä olisi välttämättä ollut paras tai edes toteuttamiskelpoinen ratkaisu, mutta juuri sen vuoksi olisi ollut tärkeää, että tällaisia vaihtoehtoja olisi voitu tarkastella osana palveluverkkoselvitystä ennen kuin näin merkittäviä investointipäätöksiä viedään niin pitkälle, ettei vaihtoehtoja käytännössä enää ole. Nyt olemme tilanteessa, jossa päiväkotihanke on jo edennyt rakennuslupaan, kilpailutukseen ja urakoitsijan valintaan asti. Tässä vaiheessa hankkeen pysäyttäminen ei olisi mielestämme enää järkevää eikä myöskään oikeudenmukaista Virkkalan alueen lapsia ja perheitä kohtaan, jotka ovat uutta päiväkotia odottaneet.

Kun tiedämme, että koko kaupungin palveluverkkoa ollaan lähivuosien tarpeiden ja väestökehityksen vuoksi tarkastelemassa, meidän pitäisi pystyä tarkastelemaan myös suuria investointeja osana tätä kokonaisuutta. Kouluja, päiväkoteja ja muita kaupungin palveluita ei pitäisi suunnitella toisistaan irrallisina päätöksinä, vaan osana yhteistä näkemystä siitä, millaisena haluamme Lohjan palveluverkon tulevaisuudessa rakentuvan.

Vihreä valtuustoryhmä kannattaa tässä vaiheessa Virkkalan päiväkodin hankkeen etenemistä. Samalla toivomme, että jatkossa palveluverkkoselvityksen aikana ja sen pohjalta tehtävissä päätöksissä pystymme aidosti tarkastelemaan vaihtoehtoja riittävän ajoissa – ennen kuin päätökset ovat käytännössä jo tehty.

Haluamme vielä nostaa esiin hankintojen vastuullisuuden. Vihreälle valtuustoryhmälle on tärkeää, että kaupungin hankinnoissa huomioidaan taloudellisen näkökulman lisäksi myös ekologinen, eettinen ja sosiaalinen kestävyys sekä yhteiskuntavastuu. Hankinnoissa tulisi siis selvittää, missä määrin lain puitteissa voidaan huomioida tarjoajan vastuullisuus ja yrityksen muu toiminta. Näin suurissa hankinnoissa meidän tulee huolehtia siitä, että kaupungin rahaa käytetään mahdollisimman vastuullisesti ja kestävällä tavalla.

Vihreä valtuustoryhmä hyväksyy pohjaesityksen.

Kiitos.